Vanaf vandaag ligt het nieuwe biologische theemerk LOCA van Nederlandse bodem in alle winkels van Albert Heijn. Deze thee wordt lokaal gekweekt op eigen theevelden in Dongen en Zundert. De thee wordt gemaakt zoals het oorspronkelijk werd gemaakt: voornamelijk geplukt van de topblaadjes, kort na de oogst gerold en geblend zonder toegevoegde aroma’s. Op deze manier blijven de pure smaak en gezonde stoffen optimaal behouden.
Kwaliteitsthee in plaats van “hengelen”
Volgens LOCA is thee door de jaren heen uitgehold tot een massaal bulkproduct, waarbij een gebrek aan kwaliteit vaak wordt gecamoufleerd met kunstmatige aromabolletjes. Doordat LOCA geen takjes en aroma’s gebruikt, wordt de thee niet bitter. Je hoeft daardoor niet meer te hengelen. Sterker nog, als de thee in het zakje langer trekt, komen de goede en lekkere stoffen van de thee en de kruiden juist beter vrij.
LOCA brengt thee terug naar de basis
LOCA gebruikt de toppen van de theeplant: de knop en de jongste blaadjes, die binnen de theeteelt gelden als het meest hoogwaardige deel van de plant. Doordat teelt en verwerking dicht bij elkaar plaatsvinden, kan het blad direct na de oogst worden gerold en gedroogd. Door het rollen komen de goede stoffen als etherische oliën en polyfenolen beter vrij zonder dat het bitter wordt. Deze goede stoffen zijn belangrijk voor de smaak en de geur van thee.
“Dat thee uit Nederland kan komen, is op zichzelf al heel bijzonder,” zegt Wouter Eckelmans, founder en directeur van LOCA. “Maar in de supermarkt is thee steeds meer een bulkproduct geworden. Om de lage kwaliteit thee te camoufleren, worden er aromabolletjes toegevoegd. Dan drink je eigenlijk bijna warme limonade. Wij doen het echt anders. Juist omdat onze theevelden dichtbij liggen, kunnen we heel snel verwerken. We rollen het topblad vers, vlak na de oogst, zodat de natuurlijke smaak zoveel mogelijk behouden blijft. Zodat je thee weer drinkt zoals thee ooit bedoeld is.”
Biologische plantage in Dongen
Met de introductie van LOCA lanceert het bedrijf ook direct haar eerste twee volledig biologisch gecertificeerde theevarianten. Hoewel alle thee van LOCA al volgens biologische principes wordt geteeld, mag deze pas het officiële bio-keurmerk dragen zodra alle plantjes uit de potten zijn ingeplant in volle grond. Op de biologische theevelden in Dongen is reeds een groot deel ingeplant en dit zal dit jaar nog fors worden uitgebreid. Er wordt nu gestart met 2 volledige gecertificeerde varianten en snel opgeschakeld om ook met meerdere blends te voldoen aan alle biologische vereisten. De thee van deze plantage én alle toegevoegde kruiden en specerijen zijn reeds officieel biologisch gecertificeerd.
Korte keten, duurzame teelt en lokale impact
Alle andere thee in Nederlandse winkels legt een lange weg af voordat die in het theekopje belandt. De thee wordt veelal op industriële schaal in Azië en Afrika geteeld en geoogst. Vervolgens per schip naar Europa vervoerd en lange tijd opgeslagen.
Helaas zijn er ondanks allerlei certificaten nog vele misstanden rondom de productie van thee in het Verre Oosten, zoals slechte arbeidsomstandigheden en het gebruik van pesticiden.
LOCA biedt een goed en duurzaam alternatief tegen alle misstanden en greenwashing in de theemarkt. LOCA houdt de keten juist heel kort en transparant: de thee wordt in Brabant geteeld, verwerkt en verpakt in Nederland. De kassen die LOCA inzet, zijn onverwarmd en gebruiken geen gas of andere warmtebron.
De lokale productie heeft daarnaast een sociale component. Op de productielocaties biedt LOCA werk aan mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt, die er de kans krijgen zich in een veilige en uitdagende werkomgeving verder te ontwikkelen. Zo wil LOCA niet alleen de afstand tussen plant en theekopje verkleinen, maar ook lokaal maatschappelijke en ecologische impact maken.
Bron: LOCA
