Lodewijk Asscher is benoemd tot speciaal gezant Tata Steel Nederland. Het kabinet kondigde zijn benoeming aan in de Kamerbrief van 3 april 2026 over de maatwerkafspraak met Tata Steel.
Van intentie naar afspraken
Op 29 september 2025 ondertekenden het kabinet, de provincie Noord-Holland, Tata Steel Nederland en Tata Steel Limited een gezamenlijke intentieverklaring, de Joint Letter of Intent (JLoI). Daarin spraken zij af om toe te werken naar een definitieve maatwerkafspraak met als doel schonere en groenere staalproductie in IJmuiden. Deze plannen worden nu verder uitgewerkt in een definitieve maatwerkafspraak.
In zijn rol vertegenwoordigt Asscher het kabinet binnen een complexe dynamiek, richting het bedrijf en andere stakeholders. Hij draagt bij aan de uitwerking van de belangrijkste onderwerpen in de maatwerkafspraak en zorgt ervoor dat de besluitvorming in de laatste fase zorgvuldig verloopt.
Ervaren bemiddelaar
Asscher heeft ervaring met complexe situaties. Zo was hij vorig jaar, samen met Ton Heerts, tijdelijk toezichthouder bij de FNV tijdens een bestuurscrisis.
Grote investering voor schonere staalproductie
De verduurzaming van Tata Steel Nederland vraagt € 4 tot € 6,5 miljard. De overheid wil maximaal € 2 miljard bijdragen. Waarom is dit belangrijk?
Schonere staalproductie:
- is gezonder voor omwonenden;
- is beter voor het milieu;
- houdt de economie sterk;
- maakt Nederland minder afhankelijk van het buitenland.

