ASSA ABLOY Entrance Systems werkt samen met Intercel aan het hergebruik van noodstroomaccu’s voor automatische deuren. Door gebruikte accu’s individueel te testen en opnieuw in te zetten, voorkomt de producent dat goed functionerende accu’s voortijdig worden vervangen. Uit een grootschalige test blijkt dat ruim 90 procent nog aan de gestelde eisen voldoet. Zo draagt de samenwerking bij aan de circulariteitsambities van ASSA ABLOY, zonder concessies aan veiligheid en betrouwbaarheid.
Voor ASSA ABLOY Entrance Systems, marktleider in automatische toegangsdeuren voor personen, staat het verlengen van de levensduur van producten centraal in de verduurzamingsstrategie. De deuren moeten jarenlang betrouwbaar functioneren en bij calamiteiten veilig kunnen openen. Daarvoor zijn noodstroomaccu’s essentieel. “Wij zochten een batterijoplossing die net zo lang meeging als de deur zelf”, vertelt Patrick de Wit, directeur Service Sales van ASSA ABLOY Entrance Systems. “Een automatische deur gaat gemiddeld zo’n veertien jaar mee. De noodstroomaccu’s werden elke twee à drie jaar vervangen. We wilden onderzoeken of dat slimmer en duurzamer kon.”
Hergebruik in plaats van vervangen
Een overstap naar lithiumaccu’s bleek vanwege de bestaande laadinfrastructuur niet veilig genoeg. Daarom kozen ASSA ABLOY en Intercel voor een andere aanpak: gebruikte accu’s testen en alleen vervangen wanneer dat nodig is. Intercel ontwikkelde hiervoor een testprotocol. De accu’s worden opgehaald, doorgemeten, ontladen en opnieuw opgeladen. Alleen accu’s die aan de eisen voldoen, worden met een testrapport en certificaat opnieuw ingezet. De resultaten zijn duidelijk. Van de 1798 geteste accu’s werden er 1630 goedgekeurd. Ook accu’s van meer dan vier jaar oud bleken nog geschikt voor hergebruik. “Bijna 90 procent van de accu’s die we anders zouden afvoeren, blijkt nog zo goed als nieuw”, zegt De Wit. “Dat is een kans om materialen langer te gebruiken en de impact op het milieu te verkleinen.”
Veiligheid voorop
Bij automatische deuren is betrouwbaarheid cruciaal. De noodstroomvoorziening zorgt ervoor dat deuren bij calamiteiten hun vluchtwegfunctie kunnen vervullen. Daarom moet de kwaliteit van iedere hergebruikte accu aantoonbaar zijn. Met de individuele tests en certificering kan ASSA ABLOY vaststellen dat de accu’s voldoen aan alle veiligheids- en kwaliteitseisen. Zo combineert het bedrijf circulariteit met de betrouwbaarheid die van automatische deuren wordt verwacht.
Samen werken aan circulariteit
De samenwerking ontstond mede vanuit de voorkeur voor lokale partners. Inmiddels werken ASSA ABLOY en Intercel ongeveer twee jaar aan het project en worden de eerste hergebruikte accu’s bij klanten ingezet. Het project past in de bredere duurzaamheidsstrategie van ASSA ABLOY, die zich richt op mens, product en proces. Ook de sociale kant krijgt aandacht. Het bedrijf is gecertificeerd op de Prestatieladder Socialer Ondernemen (PSO) en ziet mogelijkheden om het proces in de toekomst samen met mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt verder te ontwikkelen. “We beginnen op relatief kleine schaal, maar stel je eens voor wat de impact kan zijn als we dit op grotere schaal toepassen”, aldus De Wit.
Bron: ASSA ABLOY

