GIGA Storage heeft voor energieopslagproject Albatross (350 MW / 1.400 MWh) bij Neuenkirchen in Nedersaksen de bouwrijpe status (Ready to Build) bereikt. Dat is een belangrijke mijlpaal voor een van de grootste energieopslagprojecten van Duitsland. De energieopslag, die samen met Isenau Projects is ontwikkeld, komt op een terrein direct naast het onlangs vernieuwde 380kV-station Merzen van Amprion. De installatie bestaat uit 264 batterij-eenheden en wordt rechtstreeks aangesloten op het hoogspanningsnet.

Met 350 MW vermogen en 1.400 MWh opslagcapaciteit kan Albatross genoeg stroom leveren voor het dagelijkse verbruik van circa 193.000 huishoudens. Het project maakt het Duitse elektriciteitssysteem flexibeler, helpt hernieuwbare energie efficiënt in te passen en leidt tot lagere energiekosten.

Met de bouwrijpe status is de ontwikkelfase van het project afgerond. Nu ligt de weg open voor de definitieve investeringsbeslissing, die op dit moment gepland staat voor het vierde kwartaal van 2026. De bouw begint naar verwachting in de eerste helft van 2027; de ingebruikname staat gepland voor 2028.

Albatross is een van de drie Duitse energieopslagprojecten die GIGA Storage van Isenau heeft overgenomen, elk van 350 MW / 1.400 MWh. De andere twee zijn Pelican en Kingfisher. GIGA Storage en Isenau ontwikkelen de drie projecten gezamenlijk.

Kevin Dijkers, CEO van GIGA Storage: “Met de Ready to Build status van Albatross maken we onze ambities in Duitsland waar. Met Pelican en Kingfisher groeit onze Duitse portefeuille verder. Zo komen we weer een stap dichter bij het exploiteren van meerdere gigawatt aan energieopslag in Europa.”

Partnerschap voor de lange termijn

Pelican en Kingfisher komen allebei in het netgebied van Amprion. De ingebruikname is op dit moment voorzien begin 2030. Samen zijn de drie projecten die GIGA Storage en Isenau ontwikkelen goed voor ruim 1 GW vermogen en 4 GWh opslagcapaciteit in Duitsland. GIGA Storage wil de projecten voor de lange termijn exploiteren.

Ook de initiatiefnemers van Isenau Projects, Sven Moos en Tobias Trzeschan, zijn blij met het  geslaagde partnerschap. Sven Moos: “Het is mooi dat we samen met GIGA Storage aan drie sterke projecten werken. Dat laat zien hoe goed en hecht onze samenwerking is.”
Tobias Trzeschan voegt toe: “Project Albatross bewijst dat onze aanpak werkt: snel en efficiënt grootschalige energieopslagprojecten ontwikkelen die aansluiten op wat de energiemarkt, netbeheerders en investeerders nodig hebben.”

Volgens Lars Josten Calçada, Project Director Germany bij GIGA Storage, is de ontwikkeling van de Duitse projectportefeuille positief en een bewijs van het partnerschap tussen beide bedrijven. “GIGA Storage en Isenau Projects hebben laten zien wat er nodig is om grootschalige energieopslagprojecten te ontwikkelen in de snelgroeiende Duitse opslagmarkt.”

Bron: GIGA Storage