De Europese Commissie zet vandaag met de voorgestelde versoepeling van het Europese emissiehandelssysteem (EU ETS) de handrem op de verduurzaming van de industrie. Dat stelt Natuur & Milieu in een eerste reactie op de voorstellen voor de herziening van het EU ETS. Volgens de milieuorganisatie ondergraaft de Commissie daarmee de zekerheid die bedrijven nodig hebben om te investeren in een schone industrie en wordt het halen van de klimaatdoelen onzekerder. Bedrijven die vooroplopen met verduurzaming worden benadeeld, terwijl bedrijven die de omslag jarenlang hebben uitgesteld nu profiteren doordat zij langer kunnen blijven uitstoten en minder hoeven te betalen. Natuur & Milieu is teleurgesteld in de aangekondigde herziening: ‘Klimaatverandering wacht niet op uitstelgedrag van landen en vervuilende bedrijven. Er is lef van overheden nodig om hun rug recht te houden in het belang van iedereen op deze unieke planeet.’
‘Terwijl heel Europa kampt met extreme hitte, droogte en verwoestende natuurbranden, kiest de Europese Commissie ervoor de handrem op de verduurzaming te zetten. Hoe leg je dat uit aan mensen? Dat de kortetermijnbelangen van een deel van de industrie zwaarder wegen dan het beschermen van onze leefomgeving en het beperken van de klimaatcrisis?’, aldus Marjolein Demmers, directeur van Natuur & Milieu.
‘Het EU ETS is een van de meest effectieve Europese klimaatmaatregelen. Juist nu moeten we fossiele afhankelijkheid snel afbouwen en bedrijven de zekerheid geven om te investeren in een schone industrie. In plaats daarvan worden achterblijvers beloond en koplopers gestraft. Dat is slecht voor het klimaat, slecht voor onze economie en slecht voor het vertrouwen en het toekomstige verdienvermogen van Europa. De vraag is dan ook wie straks de extra CO2-reductie moet leveren als de industrie verzaakt, andere sectoren of wéér de huishoudens?’, zegt Demmers.
Terugsluis
Als ETS-opbrengsten worden ingezet voor verduurzaming, is het belangrijk dat deze breed bijdragen aan het versnellen van de transitie, en niet uitsluitend bij de industrie terechtkomen. Binnen de industrie kan ondersteuning gericht zijn op koplopers en op randvoorwaarden voor verduurzaming, zoals de uitbreiding van energienetten. Daarbij is het belangrijk dat bedrijven die al eerder hebben geïnvesteerd in verduurzaming, niet worden benadeeld ten opzichte van bedrijven die verduurzaming steeds vooruitgeschoven hebben, vindt Natuur & Milieu.
Luchtvaart
Ook voor de luchtvaart laat de Europese Commissie een belangrijke kans liggen. Nog altijd vallen niet alle vertrekkende vluchten onder het EU ETS, waardoor een groot deel van de uitstoot onbeprijsd blijft. Juist de meest vervuilende verre vluchten blijven grotendeels buiten schot. Natuur & Milieu roept het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat op zich in Europa hard te maken voor uitbreiding van het EU ETS naar alle vertrekkende vluchten.

