Coolset heeft de laatste wijzigingen in de EUDR geanalyseerd en uiteen gezet wat deze betekenen voor compliance-teams.
Wat de EU-Commissie heeft gepubliceerd op 4 mei 2026
De Europese Commissie heeft op 4 mei 2026 haar pakket aan EUDR vereenvoudigingen gepubliceerd, bestaande uit vier onderdelen: een review van de simplificaties, bijgewerkte richtlijnen en een nieuwe FAQ-editie, een voorstel voor wijzigingen van Annex I, en een herziene verordening over het IT-systeem.
Er staan geen grote hervormingen in het pakket. De aanpassingen van december 2025 hebben al de meest ingrijpende wijzigingen geïntroduceerd, de nieuwe publicatie verduidelijkt grotendeels hoe die wijzigingen in de praktijk werken. De belangrijkste conclusie is dat de deadline van 30 december 2026 voor grote en middelgrote bedrijven ongewijzigd blijft.
Product scope: wat wordt toegevoegd en verwijderd
De commissie stelt wijzigingen voor in de scope van de EUDR. De grootste verandering is het uistluiten van runderleer: in het nieuwe voorstel vallen ruwe huiden, gelooid leer en verder bewerkt leer niet langer onder EUDR.
Afvalproducten, gebruikte- en tweedehands goederen in de rubber- en houtcategorieën, papieren correspondentie en marketingmateriaal, en samples voor onderzoek of testen worden ook voorgesteld voor uitsluiting.
Er worden ook producten toegevoegd:de grootste toevoeging bevat derivaten van palmolie, met een reeks chemische afgeleiden zoals vetzuren, zeepproducten en amiden. Instantkoffie en koffie-extracten worden ook toegevoegd aan de scope. Deze wijzigingen zijn zeer waarschijnlijk, maar nog niet definitief, aangezien het voorstel nog getoetst moet worden door het Europees Parlement en de Raad voordat deze wordt aangenomen.
Wat vereenvoudiging betekent voor downstream-exploitanten
Als een bedrijf producten in scope van EUDR koopt die al op de EU-markt zijn gebracht door iemand anders, is dit bedrijf voor deze producten een downstream operator en zijn de verplichtingen aanzienlijk beperkter dan die van de eerste operator.
Downstream operators hoeven geen due diligence uit te voeren of DDS in te dienen. Wat deze operators wel moeten doen is het verzamelen en bewaren van de referentienummers van de due diligence-verklaringen van leveranciers, en het bijhouden van gegevens van leveranciers en klanten.
Downstream operators moeten zich (tenzij het micro- of kleine bedrijven zijn) ook registreren in EU TRACES voordat zij producten op de markt brengen.
Het beeld verandert als er nieuwe informatie opduikt die suggereert dat een product mogelijk niet compliant is — in dat geval moeten bevoegde autoriteiten en downstream-klanten onmiddellijk worden geïnformeerd.
Wat vereenvoudiging betekent voor micro- en kleine primaire exploitanten
Micro- en kleine bedrijven in laag-risicolanden die de grondstoffen zelf produceren, hebben minder verplichtingen. In plaats van per zending een DDS in te dienen, dienen ze een eenmalige verklaring in: een vereenvoudigd statement dat hun activiteiten omvat, en ze kunnen ook een postadres gebruiken in plaats van precieze geolocatie coördinaten voor hun productiepercelen.
Een belangrijke nuance: tussenpersonen of handelaren die van boeren kopen en doorverkopen, komen niet in aanmerking voor dit vereenvoudigde regime, ook niet als het kleine bedrijven zijn die gevestigd zijn in een laag-risico land.
Wat bedrijven nu moeten doen
De nieuwe publicatie verduidelijkt de regels. De voorbereiding die nodig is voor compliance vanaf 30 december 2026 verandert niet. Bedrijven die hebben gewacht op zekerheid voordat ze actie ondernemen, moeten nu beginnen. Drie stappen die je zo snel mogelijk moet zetten:
-
Bepaal je rol: stel vast of je een eerste operator, downstream operator of handelaar bent, aangezien elke rol verschillende verplichtingen met zich meebrengt.
-
Controleer je productlijst aan de hand van de wijzigingen in Annex I om te controleren of producten zijn toegevoegd of uitgesloten.
-
Werk leverancierscontracten bij om de DDS verplichtigen van de eerste operator en de vereisten voor het verzamelen van referentienummers voor downstream operators vast te leggen
De reden om vóór de deadline te handelen
Bedrijven die hun due diligence-systemen vóór 30 december 2026 op orde hebben, staan op meerdere fronten sterker: voortdurende toegang tot de EU-markt, minder blootstelling aan risico’s in de toeleveringsketen, en auditklare documentatie die zowel aan regelgeving- als aan klantreisen voldoet.
De Commissie heeft bevestigd dat de deadline niet opnieuw zal worden verschoven. Om ervoor te zorgen dat je eind 2026 het beste bent gepositioneerd, zul je de komende maanden moeten gebruiken om de juiste due-diligence infrastructuur op te bouwen.
Konstantinos Kouzelis, Co-founder & CEO, Coolset

