De zonneweide op Strandeiland in Amsterdam krijgt een groot batterijsysteem met 5,3 MWh opslagcapaciteit en een dynamisch energiemanagementsysteem dat energiedelen mogelijk maakt. Daarmee wil energiecoöperatie Amsterdams GOED zonnestroom lokaal leveren en flexibel vermogen inzetten om pieken op het overbelaste elektriciteitsnet te verlagen. De bestaande zonneweide heeft een vermogen van 2,5 MWp (megawattpiek) en produceert naar verwachting circa 2,1 miljoen kWh per jaar, vergelijkbaar met het jaarlijkse elektriciteitsverbruik van ongeveer 729 huishoudens.
De zonneweide is eigendom van Amsterdams GOED, een energiecoöperatie met ruim 800 leden. Het project combineert de batterij met lokale afname door onder meer huishoudens, organisaties, laadinfrastructuur en voorzieningen op Strandeiland. De opslag wordt verdeeld over twee batterij-eenheden. De kleinere eenheid is bedoeld om zonnestroom vast te houden en later te delen met huishoudens en organisaties in de omgeving. Met het grotere deel wordt flexibel vermogen gebundeld en kan de batterij (via flex-tenders) ingezet worden om piekbelasting op het lokale net te beperken.
Een dynamisch energiemanagementsysteem (D-EMS) stemt opwek, opslag en verbruik op elkaar af. Bij veel zon kan het de batterij laden of lokaal verbruik naar voren halen, bijvoorbeeld via elektrische boilers. Bij weinig zon of een hoge elektriciteitsvraag wordt de opgeslagen stroom ingezet. Zo hoeft minder zonnestroom te worden afgeschakeld wanneer het net onvoldoende ruimte heeft.
Netruimte creëren
De batterij moet lokale pieken verlagen, waardoor ruimte ontstaat voor onder meer laadpunten, een bouwhub en andere voorzieningen op Strandeiland. Het project moet daarmee helpen voorkomen dat netcongestie emissievrij bouwen vertraagt. De aansturing wordt bovendien voorbereid op een verbinding met slim laden en Vehicle-to-Grid-auto’s die stroom kunnen terugleveren wanneer de vraag hoog is.
Musetta van Wetsingh, initiatiefnemer van Amsterdams GOED, zegt: “Alleen lokaal opwekken is tegenwoordig niet genoeg. We moeten energie ook lokaal kunnen opslaan en delen. Zo kunnen huishoudens met zonnepanelen hun stroom beschikbaar stellen aan huishoudens zonder zonnepanelen en blijft de waarde daarvan in de gemeenschap.”
People’s Power Plant
The Sharing Group (TSG), de groep achter deelbedrijven zoals Mijndomein, MyWheels en EnergyZero, koppelt de batterij aan zijn People’s Power Plant: een digitaal energienetwerk waarin zonnepanelen, (vaste) batterijen, laadpunten en elektrische auto’s gezamenlijk worden aangestuurd. TSG doet eveneens een obligatie-uitgifte waarmee ook particuliere investeerders worden betrokken bij de financiering van de verdere uitbouw van dit netwerk, waaronder de realisatie op Strandeiland.
Henri de Jong, oprichter en CEO van The Sharing Group, zegt: “De waarde van deze batterij zit in de samenwerking met de rest van het lokale energiesysteem. Door opwek, opslag, laden en Vehicle-to-Grid als één geheel aan te sturen, kunnen we duurzame stroom beter benutten en tegelijk ruimte maken op een vol net.”
Lokaal eigendom
Amsterdammers kunnen zich bij de coöperatie Amsterdams GOED aansluiten en zo mede-eigenaar worden van lokale energieprojecten. De netto-opbrengsten van de projecten vloeien terug naar maatschappelijke initiatieven in Amsterdam, waaronder initiatieven die energiearmoede en kansenongelijkheid tegengaan.
De investering in het batterijsysteem wordt mede mogelijk gemaakt door het Amsterdams Klimaat & Energiefonds (AKEF) en The Sharing Group. Daarnaast ontvangt het project 600.000 euro subsidie via Kansen voor West, met financiering van het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling en Rijkscofinanciering.
Casper Heijsteeg van het Amsterdams Klimaat & Energiefonds zegt: “Wij steunen dit project omdat het lokale vraag en aanbod verbindt. De voordelen daarvan komen niet alleen terug in CO₂-besparing en een stabieler energiesysteem, maar ook in de aanpak van energiearmoede en kansenongelijkheid.”
Bron: The Sharing Group
