De Nederlandse industrie staat voor een lastige opgave: verduurzamen in een markt met hoge en onvoorspelbare gasprijzen en een elektriciteitsnet dat vol zit. Nieuwe aansluitingen laten op zich wachten en uitbreidingen duren jaren. Tegelijkertijd nemen zowel de druk om te elektrificeren als de kosten van gas toe. De reflex is om te wachten op extra netcapaciteit. Maar die tijd is er vaak niet meer. Equans en Saltes laten zien dat er een andere route mogelijk is. Niet door te wachten op het net, maar door energie slim op te slaan en flexibel in te zetten. Met een warmtebatterij op basis van gesmolten zout ontstaat er een manier om goedkoper en duurzaam te produceren met beperkte netcapaciteit.
Tot 90 procent minder gasverbruik
De innovatieve warmtebatterij (E-TES) van Saltes werkt met gesmolten zout. Saltes gebruikt daarvoor een nieuw zoutmengsel met verbeterde eigenschappen, waardoor de warmte tot ongeveer een week kan worden vastgehouden. De opgeslagen warmte kan later weer vrijgegeven worden, precies op het moment dat die nodig is. De installatie combineert een elektrische boiler met een thermisch opslagsysteem. Wanneer elektriciteit beschikbaar is, wordt warmte opgewekt en opgeslagen in de zoutbatterij. Op momenten dat er vraag is naar warmte, kan deze energie weer worden vrijgegeven en ingezet in industriële processen. Door daarnaast slim te schakelen met bestaande gasinstallaties ontstaat een flexibel systeem dat continu inspeelt op energieprijzen en vraag. Deze aanpak maakt het mogelijk om het gasverbruik tot ongeveer 90 procent te reduceren, met een terugverdientijd van ongeveer 5 jaar.
Minder afhankelijk van het elektriciteitsnet
Juist in een tijd van netcongestie biedt deze oplossing perspectief. Energie hoeft niet langer direct gebruikt te worden op het moment dat deze beschikbaar is. Door energie eerst op te slaan en later in te zetten, ontstaat flexibiliteit in het systeem. Voor industriële bedrijven betekent dit dat verduurzaming niet volledig afhankelijk is van netuitbreiding. Processen kunnen doorgaan, terwijl tegelijkertijd de CO₂-uitstoot wordt verlaagd. Daarmee verschuift de vraag van “wanneer komt er capaciteit?” naar “hoe benutten we energie slimmer?”
Van pilot naar toepassing
De samenwerking tussen Equans en Saltes richt zich op het uitrollen van deze technologie bij industriële bedrijven in Nederland. Saltes levert de warmtebatterij en is verantwoordelijk voor het opslagsysteem en de besturing. In tegenstelling tot traditionele zoutsystemen, zoals de grootschalige energiecentrales in Spanje, is de oplossing van Saltes modulair opgebouwd. De modules kunnen direct bij een fabriek worden geplaatst, waardoor de technologie geschikt is voor toepassing op industriële locaties. Bovendien is deze technologie inmiddels gedemonstreerd in meerdere pilotinstallaties, waaronder bij een fabriek in Zuid-Afrika.
Equans verzorgt de technische dienstverlening, waaronder het prefabben van delen van de installatie en de integratie van alle onderdelen op locatie. De volgende logische stap is opschaling naar industriële toepassingen in Nederland. Voor Equans is het belangrijk om nieuwe technologieën vroegtijdig mee te ontwikkelen en naar de praktijk te brengen. Samenwerking met innovatieve partijen als Saltes maakt het mogelijk om bewezen innovaties sneller toepasbaar te maken voor klanten. Zo kunnen industriële bedrijven ook in een snel veranderende energiemarkt blijven verduurzamen met oplossingen die verder gaan dan bestaande, standaard toepassingen.
Nieuwe route voor een toekomstbestendige industrie
Met de inzet van warmteopslag ontstaat een nieuwe route voor de industrie. Niet door te wachten op extra capaciteit op het net, maar door slimmer om te gaan met energie die al beschikbaar is. De toepassing van gesmolten zout als opslagmedium maakt het mogelijk om energie los te koppelen van het moment van gebruik. Daarmee ontstaat een systeem dat beter aansluit op de realiteit van vandaag: een energiemarkt waarin beschikbaarheid en vraag steeds minder synchroon lopen. De samenwerking tussen Equans en Saltes laat zien dat de energietransitie niet alleen draait om meer capaciteit, maar vooral om slimmer gebruik van energie. En dat juist daar de sleutel ligt voor industriële verduurzaming.


