In het World Skate Center in Den Bosch, waar Olympische skaters trainen, is een vernieuwde halfpipe gerealiseerd met hergebruikte Trespa® panelen. Het project is onderdeel van het Trespa Second Life programma en laat zien hoe hoogwaardige bouwmaterialen een tweede leven krijgen in een compleet andere toepassing en zo bijdragen aan een circulaire economie. De vernieuwde baan kwam tot stand in samenwerking tussen Trespa, professioneel skater en initiatiefnemer Cesar Andrade en het World Skate Center. De vernieuwde halfpipe is inmiddels volop in gebruik bij de professionele skatecommunity.
Circulair hergebruik in de praktijk
Met Trespa Second Life verlengt Trespa de levensduur van haar panelen door ze direct opnieuw te gebruiken. In plaats van materialen te recyclen, waar energie en grondstoffen bij komen kijken, worden materialen opnieuw ingezet met behoud van kwaliteit en prestaties. De Trespa® panelen bestaan voor minimaal 58 procent uit natuurlijke houtvezels en slaan CO₂ op gedurende hun levensduur. Door deze panelen een tweede leven te geven, wordt de milieu-impact met 25 procent verlaagd.
“De meeste mensen denken bij duurzaamheid automatisch aan recycling. Maar recycling betekent dat je een product uit elkaar haalt, nieuwe grondstoffen toevoegt en opnieuw energie verbruikt. Dat is niet altijd de slimste keuze. Onze panelen slaan CO₂ op in hun houtvezels. En die CO₂ blijft hierin gebonden zolang het materiaal in gebruik is. Met Second Life verlengen we die periode maximaal. Hoe langer het materiaal in gebruik is, hoe groter de klimaatwinst. Deze halfpipe koopt letterlijk tijd.”
Duurzame upgrade
De bestaande halfpipe voldeed niet meer aan de veiligheidseisen. Voor initiatiefnemer Cesar Andrade was dat hét moment om de baan niet alleen veiliger, maar meteen ook toekomstbestendig te maken. “Veel skateparken gebruiken materialen die minder geschikt zijn voor buitengebruik, met alle gevolgen van dien”, zegt Andrade. “Door Trespa® panelen te hergebruiken, creëren we een veilig, duurzaam en toekomstbestendig oppervlak. Het is een enorme upgrade voor de skatecommunity.”
De vernieuwde halfpipe is in één week gerealiseerd door een groep vrijwilligers. Inmiddels trekt het park skaters uit binnen- en buitenland, waaronder ook rijders die op hoog niveau trainen. “Dit is een plek waar sport, innovatie en community samenkomen”, zegt Jimmy Damen, eigenaar van World Skate Center. “De kwaliteit van het nieuwe oppervlak is een grote stap vooruit en maakt het park geschikt voor zowel breed gebruik als training op topniveau.”
Bron: Trespa
