De jury heeft zes ondernemers genomineerd voor de Marc Cornelissen Brightlands Award 2026. Ook dit jaar was de jury onder de indruk van de kwaliteit, innovatiekracht en maatschappelijke impact van de inzendingen. Ondanks hun verschillende achtergronden en oplossingen delen de kandidaten één belangrijke ambitie: bijdragen aan een duurzamere wereld. Daarmee treden zij in de voetsporen van Marc Cornelissen.
Marc Cornelissen was een pionier die voortdurend grenzen opzocht en verlegde. Met lef, doorzettingsvermogen en een sterke overtuiging werkte hij aan een betere toekomst. Wie in aanmerking wil komen voor de naar hem vernoemde award moet diezelfde pioniersgeest laten zien en durven kiezen voor nieuwe wegen. Voor deze achtste editie selecteerde de jury zes kandidaten die daar volgens haar het beste invulling aan geven.
De kandidaten presenteren hun innovatie tijdens het pitchevent op 10 september 2026 bij Rabobank in Herten. Vervolgens strijden drie finalisten op 14 oktober 2026 op Brightlands Smart Services Campus in Heerlen om de Marc Cornelissen Brightlands Award 2026.
Dit zijn de zes genomineerde kandidaten
Lidia Kuti- Smobya
Lidia Kuti is medeoprichter en CEO van Smobya. Ze startte het bedrijf vier jaar geleden met een focus op alternatief leer, maar de visie verbreedde zich naarmate de technologie zich ontwikkelde. Met Smobya richt Lidia zich op het probleem dat de materialenmarkt volgens haar afhankelijk blijft van plastics en dierlijke materialen, die tijdens productie, gebruik en einde levensduur vervuiling veroorzaken.
Smobya is een precisie fermentatieplatform dat bacterieel nanocellulose ontwikkelt als circular performance material, gekweekt op regionale agrovoedselreststromen zoals melasse en aardappelschillen. Het materiaal wordt gepositioneerd als vervanger voor petroleum- en dierlijk-gebaseerde materialen in onder meer batterijseparatoren, aerogels en weefselregeneratiemembranen.
Gilad Regev- Kora
Gilad Regev is oprichter van Kora en werkte daarvoor jarenlang als investeringsbankier. Zijn achtergrond in de financiële sector en zijn rol als vader van vier kinderen brachten hem ertoe zich te richten op klimaatactie, vanuit de overtuiging dat het bestaande top-down klimaatbeleid te traag verloopt. Hij verliet de kapitaalmarkten om iets te bouwen wat de financiële wereld nooit heeft opgebouwd, namelijk een economie die het vermijden van CO₂-uitstoot beloont. Volgens een schatting van het IPCC is 40 tot 70% van het klimaatprobleem gedragsgerelateerd, terwijl mensen elke dag opnieuw dezelfde gemakzuchtige keuze maken. Bestaande CO₂-markten belasten het slechte gedrag en negeren het goede, en Kora draait dit model om.
Het platform detecteert automatisch wanneer iemand fietst in plaats van de auto te nemen en beloont dit gedrag direct met KORA-tokens, die inwisselbaar zijn bij merkpartners. De onderliggende koolstofeenheden worden ontwikkeld in samenwerking met de Universiteit van Oxford, als geverifieerde individuele koolstofcredits. Gilads inzicht is dat gedrag verandert zodra iets begrijpelijk, winstgevend en sociaal is, en dat is precies wat hij met Kora heeft opgebouwd.
Niels van Velthoven- Purtiso
Niels van Velthoven is oprichter en CEO van Purtiso, een KU Leuven spin-off. Hij deed meer dan vijf jaar onderzoek naar chemische recyclage van polyurethaan, met een PhD en postdoc aan de KU Leuven, en koos ervoor zelf een bedrijf op te richten in plaats van een academische carrière, gefinancierd met winst uit twee eerdere ondernemingen. Met Purtiso richt Niels zich op het probleem dat minder dan 7% van het polyurethaanafval wordt gerecycleerd, waardoor waardevolle chemische bouwstenen verloren gaan en onnodig CO2 vrijkomt.
Purtiso is een portfolio van drie gepatenteerde chemische recyclagetechnologieën voor polyurethaan. PUR2Prepol™ zet polyurethaan afval (bv. matrassen, isolatie, schoenzolen) om in recyclaat polyol, PUR2ISO™ wint zowel polyol als isocyanaat terug, en PUR2Remove™ verwijdert selectief elastaan uit textielafval.
Guadaluna Chaer- LUXEED Robotics
Guadaluna Chaer is medeoprichter en CEO van LUXEED Robotics. Als ingenieur verhuisde ze twee jaar geleden vanuit Libanon naar Limburg, met financiële steun van LIOF, nadat gesprekken met boeren in Libanon en later in Limburg haar duidelijk maakten dat herbicidegebruik zowel daar als in ontwikkelde landen als Nederland een onopgelost probleem blijft. Met LUXEED richt Guadaluna zich op het probleem dat strengere herbicideregels en krapte op de arbeidsmarkt boeren met minder middelen achterlaten om onkruid te bestrijden, wat volgens het bedrijf tot opbrengstverliezen kan leiden bij gevoelige gewassen zoals ui, wortel en spinazie.
LUXEED ontwikkelt betaalbare lasermodules die onkruid verwijderen met submillimeter precisie, als alternatief voor herbicidegebruik en handmatig wieden.
Arash Mamaghani- XMEM
Arash Mamaghani is oprichter en CEO van XMEM. Hij heeft een PhD in chemische technologie en komt uit een vierde-generatie boerenfamilie, wat hem naar eigen zeggen de afhankelijkheid van boeren van centrale, fossiele meststoffenketens deed inzien. Met XMEM richt Arash zich op het probleem dat de productie van stikstofmeststoffen vandaag sterk gecentraliseerd, energie-intensief en fossiel afhankelijk is, wat leidt tot CO2-uitstoot, prijsvolatiliteit en strategische afhankelijkheid voor landbouwregio’s.
XMEM ontwikkelt een compact systeem dat stikstof uit lucht omzet in bruikbare stikstofmeststof, via nieuwe reactoren en geavanceerde materialen. Het vervangt zo op termijn een deel van de centrale, fossiel-gebaseerde meststoffenproductie door lokale productie dichtbij de landbouwgrond.
Enrico Koggel- Circular Rubber Platform
Enrico Koggel werkt als rubber product engineer en is medeoprichter van het Circular Rubber Platform. Tijdens een wereldreis door Azië, Oceanië en Noord-Amerika en een motorreis door Zuid-Amerika zag hij naar eigen zeggen klimaatverandering in de praktijk, wat de aanleiding vormde om zich in te zetten voor circulariteit in de rubberindustrie. Met het Circular Rubber Platform richt Enrico zich op het probleem dat rubber, ondanks brede toepassing in producten als banden en schoenen, grotendeels uit fossiele grondstoffen wordt gemaakt en aan het einde van de levensduur wordt verbrand of gedowncycled.
Het Circular Rubber Platform is een internationaal netwerk dat kennis, circulaire materialen en samenwerkingsprojecten rond rubber centraliseert.
Bron: Marc Cornelissen Brightlands Award
